Ekranizacija

Stalna razmijena stimulanasa je ključna za razvoj dječijeg mozga i njihovih emocionalnih, intelektualnih i socijalnih potencijala, koji se ne razvijaju ukoliko televizija vrši funkciju “roditelja”.

Istraživanja koja su rađena među roditeljima daju podatak da djeca ispred TV – a i telefona provode i po sedam sati dnevno.

Na prvi pogled, telefon i TV se čine kao zabavna opcija da djeca ispune slobodno vrijeme, kao i za roditelje koji na taj način izdvoje koji minut vremena za svoje aktivnosti, međutim…

U prvim godinama života počinje intenzivni razvoj čula i dijelova mozga koji su zaduženi za razumijevanje onoga što djeca vide.

Gledanje u ekran, za njih predstavlja samo niz slika bez smisla, a sa druge strane, vizuelne draži ekrana predstavljaju ovisnost na koju se brzu “navuku”, a čije posljedice mogu biti trajne i nepopravljive.

Gledanje u ekran predstavlja jednosmjernu komunikaciju, koja ide u smijeru ekran – dijete i od njega se ne očekuje nikakva povratna reakcija u datom momentu.


Upravo iz tog razloga, mnoga djeca koja kasne u svim oblastima razvoja, uopšte ne doživljavaju sebe, niti svijet oko sebe (ne ostvaruju kontakt očima, ne odazivaju se na ime, ne usvajaju predgovorne sposobnosti i vještine, ne progovaraju, nemaju razvijenu maštu, igra im je nefunkcionalna).

Pitanje koje roditelji sebi postavljaju: “Kako onda da moje dijete provodi vrijeme kvalitetnije?”

Prije svega, kroz igru. Igra je sastavni dio djetinjstva kojem se najčešće ne pridaje puno pažnje u odrastanju, a ima veoma važnu ulogu u razvoju svakog djeteta. Kroz nju se dijete kognitivno razvija, uči se poštovanju pravila, interakciji sa drugima, razvija maštu, i istražuje svoje interese.

Evo nekoliko ideja za igre koje će potaći dijete da se intelektualno razvija:

1. Memory igre – igra koja razvija moć opažanja, sposobnost pamćenja i koncentraciju kod djece.

2. Puzzle – slažući puzzle dijete će razviti odnos između onoga što njegove oči vide i toga što njegove ruke rade. Utiče na razvoj fine motorike, razumijevanje oblika, rješavanje problema i vježbanje strpljenja.

3. Logika 3 u 1 – jednostavna i zabavna igra koja podstiče razvoj logičkog mišljenja i zaključivanja, pomaže djetetu da prepozna vremenski slijed događaja, šta se desilo prije, a šta poslije.

4. Bockice – ova igra podstiče dijete da pokaže i razvija svoju kreativnost pravljenjem različitih oblika u različitim bojama, a ujedno kroz igru vježba fine motoričke vještine i koordinaciju pokreta oko – ruka.

Sve pomenute igre su pristupačne, kako dostupnošću u knjižarama i svim većim marketima, tako i cijenom. Roditelji ne moraju izdvojiti veliku sumu novca, a zauzvrat dobijaju brojne satisfakcije u mnogim razvojim fazama djeteta.