Kako prepoznati znakove autizma?

Autizam je neurorazvojni poremećaj koji se javlja već u ranom djetinjstvu. Američki psihijatar Leo Kanner je 1943. godine uočio neobična ponašanja kod određene grupe djece.

Za opis ovog sindroma koristio je termin „autizam“ koji je označavao povlačenje u svijet mašte.

Autizam je poremećaj koji se očituje u ranom djetinjstvu i remeti mnoge aspekte razvoja, onemogućavajući djetetu da uspostavi socijalne odnose i komunikaciju na uobičajen način.

Znakovi (simptomi) autizma:

Svako dijete je individua za sebe i na osnovu toga se ne može odrediti tačna dob prepoznavanja prvih znakova autizma, međutim, najčešće se prepoznaje već u ranom djetinjstvu – između 2. i 3. godine života, a ponekad i ranije.

Neka djeca pokazuju prve znakove poremećaja iz autističnog spektra već u ranom djetinjstvu, dok se druga djeca pokazuju tipičan razvoj nekoliko mjeseci ili godina života, bez pokazivanja bilo kakvih simptoma, a onda postanu naglo povučena, agresivna ili tiha.

Izdvojićemo neke od specifičnih znakova:

1. Dijete ne ostvaruje kontakt očima (npr. kod hranjenja, izbjegava kontakt očima s roditeljima i drugima svojoj okolini).

2. Potencijalno pokazuje privrženost samo jednoj osobi (npr. majci, ocu, sestri, bratu, sa kim se osjeća sigurno).

3. Pojavljuju se značajne poteškoće u druženju i igranju s drugom djecom,

4. Dijete se ne odaziva se na ime.

5. Dijete ne koristi nikakve pokrete u komunikaciji (gestikulaciju tijela).
Takođe, dijete ne imitira pokrete i izraze lica roditelja, odnosno, ne uzvraća roditelju odgovor mimikom lica ili osmijehom.

6. Izostanak interesa ili zadovoljstva prilikom socijalne interakcije.

7. Izbjegavanje razmjene nježnosti i osjećanja sa roditeljima ili bliskim članovima porodice.

8. Prisustvo izraženog otpora prema učenju.

9. Izostanak straha od stvarnih opasnosti (npr. ne plaši se pretrčati ulicu gdje prolaze automobili, ali se plaši, ili je agresivno, u prostoru koji je za njega bezopasan).

10. Nerazumljiv govor (može se javiti govor vlastitim jezikom te, eventualno, bezrazložno ponavljanje istih riječi bez funkcije).

11. Jednak odnos prema ljudima, životinjama i stvarima – dijete podjednako percipira sve pred sobom i jednako se odnosi prema svemu u okolini.

12. Izraženo vezivanje za predmete ili dijelove predmeta (npr. okupira ga samo točak autića, a ne cijela igračka).

13. Prisutne stereotipne radnje – ritualni, ponavljajući pokreti dijelova tijela, kretanja djeteta ili stava.

Navedeni znakovi autizma se, kako smo prethodno naveli, ne mogu generalizovati. Manifestacija simptoma zavisi od konkretnog poremećaja iz autističnog spektra, kao i od specifičnosti razvoja samog djeteta.

Iz tog razloga, da bi se postavila dijagnoza poremećaja iz autističnog spektra, neophodno je posmatrati djetetovo ponašanje i djelovanje u različitim životnim okolnostima od strane stručnjaka, kroz duži vremenski period.