Napredak u tretmanu-Kako da znam da smo na dobrom putu?

“Nevidljivim” koracima ka uspjehu.

Vrlo često pri samoj procjeni roditelji dolaze sa njihovim procjenama koliko je potrebno vremena da bi dijete usvojilo, savladalo ili potpuno eliminisalo svoju poteškoću.

Defektološki/logopedski rad sa djecom nerijetko je dugotrajan i zahtjevaja kontinutet, dosljednost, vrijeme i uključenost cijele, kako bliže, tako i šire okoline djeteta.

Nekada napredak djeteta djeluje da teče sporije ili da stoji u mjestu, ostavljajući utisak roditeljima da se ništa ne dešava. Međutim, to su često mali, “nevidljivi” koraci za oko roditelja, a koji su za terapeuta itekako bitni i značajni, a dok ih u isto vrijeme okolina možda i ne primećuje ili ih ne percipira kao napredak.

I tako poslije izvjesnog broja tretmana roditelj kaže: „Ali, on se samo jutros produdio i sve odradio potpuno samostalno”.

Ovo je pogrešna percepcija, apsolutno nijedno dijete se nije samo od sebe probudili i savladali ono što je pred njega postavljeno kao cilj u tretmanu. Iza tog uspjeha stoji hiljade i hiljade ,,NEVIDLJIVIH“ uspješno pređenih koraka.

Neki od pokazatelja da dijete napreduje:

Ostvaruje kontakt očima, reaguje na svoje ime, reaguje na “NE”, reaguje na pohvale raduje im se i želi da ih dobija što češće.
Primećuje ljude ili predmete iz svog okruženja, ima želju da osjeti, dodirne i uzme predmete koji su mu do juče bili apsolutno nezanimljivi.
Smanjena učestalost tantruma ili potpuni nestanak istih.
Poboljšana samoregulacija emocija.
Poboljšana pažnja.
Javljanje želje za imitacijom svega sto čuje ili vidi, kako motornom tako i govornom.
Javljanje simboličke igre.
Poboljšano razumijevanje.