Rana intervencija

Rana intervencija predstavlja niz tretmana namjenjenih djeci kod kojih postoje razvojna kašnjenja. Na primjer, disharmoničan razvoj, smetnje ili kašnjenje u razvoju usljed hroničnih bolesti, kao i kašnjena koja se javljaju kao posljedica odrastanje djece u socijalno nestimulativnim sredinama.

Rana intervencija je kontinuiran i sveobuhvatan tretman, a namjenjen je djeci od rođenja do pete godine života, kao i njihovim roditeljima.

Tim za ranu intervenciju čine stručnjaci različitih profila, u zavisnosti od potreba djeteta i njegove porodice, a mogu biti: pedijatar, dječiji neurolog, logoped, defektolog, socijalni radnik, oftamolog…

Za ranu intervenciju je karakteristično da se sprovodi u djetetovom prirodnom okruženju, što podrazumijeva njegov dom, vrtić, centre u lokalnoj zajednici ili u drugim sredinama, gdje borave i djeca bez smetnji u razvoju.

Pružanje podrške djeci i njihovim roditeljima moguće je kroz 2 modela:

1. Interdisciplinarni model, u kojem stručnjaci zasebno pružaju usluge djeci i porodicama. Pod okriljem ovog modela, stručnjaci su pod nadzorom koordinatora, koji, obično, ne radi sa korisnicima usluga.

2. Transdisciplinarni model, u kojem je jedna osoba, odnosno, stručnjak, zadužena za primarno pružanje usluga, dok se drugi članovi povremeno ili po potrebi konsultuju sa primarnim stručnjakom i porodicom djeteta.