Razvojna kašnjenja

Razvojna kašnjenja su blaga odstupanja od razvojnih normi u bilo kojoj od 5 razvojnih oblasti (motorički razvoj, kognitivni, govorni, socio – emocionalni).

Ova kašnjenja se često sama od sebe izgube, dijete ih nadoknadi kroz igru i stimulativno okruženje. Kako bi se razvojna kašnjenja umanjila i nestala, stručnjaci preporučuju:
Stvaranje podsticajne okoline kod kuće.

– Stalno komuniciranje sa djecom, odgovaranje na njihova pitanja (čak i onda kada vam se čini da ih je postavilo 10 u 2 sekunde).

– Čitanje priča, ne samo pred spavanje, već kada god se pruži prilika (ukoliko je manji uzrast, preporučuje se da roditelj zajedno sa djetetom prstom pokazuje likove, životinje, biljke, itd., uz verbalno praćenje pokazanog. Ukoliko se radi o starijem uzrastu djece, poželjno je da opisujte likove, komentarišete zanimljive događaje, postavljajte pitanja djetetu…).

Podsticanje samostalnosti (izbjegavajte činjenje “medvjeđih usluga” jer dijete treba da bude što samostalnije, čak i onda kada vam se čini da nešto ne može da uradi, pustite ga da pokuša, jer je važno učenje putem pokušaja i pogrešaka).

Učenje stranih jezika kod djece predškolskog uzrasta

Učenje stranih jezika u predškolskom uzrastu ima negativne konotacije na razvoj govora, pa djeca često ne znaju imenovati boje na maternjem jeziku ili ne znaju osnovne pojmove, nego ih izgovaraju na stranom jeziku.

Strani jezik se uči od onog momenta kada djeca perfektno savladaju maternji jezik, a to je uglavnom oko šeste godine.
Kako biste unaprijedili razvoj govora i jezika djeteta, donosimo vam nekoliko savjeta:

– Što više pričajte sa vašom djecom jer oni, upravo, uče govor slušajući i ponavljajući.
– Prilagodite način govora djetetu, pričajte prosto i jednostavno, npr: “sjedni tu”, “daj mami”, “baci loptu”, itd…

– Dajte djetetu model riječi i rečenica tako da ih dijete jasno čuje. Recimo, ukoliko dijete želi auto s police i pokazuje prstom na to auto, jednostavno recite: “Molim te, dodaj auto”. Nikada nemojte teretiti djecu da ponavljaju riječi, niti ih ispravljati, već jednostavno pravilno izgovorite kako bi dijete jasno čulo kako je ispravno.”

– Igrajte se sa djetetom, jer najbolje se uči kroz igru.

– Čitajte djeci knjige, jer se tada kod njih razvija pažnja i uče se nove riječi. Posebno su korisne knjige sa onomatopejama, npr: pas laje (av – av – av) i knjige koje sadrže kratke priče.

– ponavljate nove riječi i fraze – mnogo puta ponovite iste riječi ili rečenice koje dijete u tom momentu uči i ponavljajte ih do onog momenta dok dijete samo ne počne da ih koristi.

– Koristite svakodnevne aktivnosti kako bi dijete imalo priliku da uči nove riječi. Npr. dok dijete pere ruke, možete koristiti veliki broj imenica i pojmova koje u tom momentu može da nauči (sapun, peškir, šampon, voda, pranje, ispiranje).

-Pohvalite dijete za svaki vid komunikacije, jer pohvala je najveći vid stimulacije u daljem govorno – jezičkom razvoju.